Microchip Technology EV12F76A DSPIC33CK Motor Control Starter Kit
Features
  • Low-Voltage Motor Control Board (DM330031)
    • Three-phase inverter bridge for 12V to 48V motors
    • Separate hall sensors and optical/magnetic encoder interfaces for sensored motor control
    • Phase voltage feedback for sensorless BEMF BLDC or PMSM operation
    • Phase current sense shunt resistor in inverter leg for dual or triple-shunt FOC control
    • Overcurrent protection using the dsPIC33CK DSC’s internal comparator and 12-bit DAC
    • DC Bus Voltage feedback for over-voltage protection
    • Temperature sensor for monitoring the MOSFET temperature
  • User interface
    • 6 green LEDs for PWM status indication
    • 1 Red LED for power-on status indication
    • 2 Blue LED for debug indication
    • Reset switch
  • Power supply connectors
    • Screw terminal connector to power from an external DC power supply
    • Barrel connector to power the board from a 24V/2.5A AC/DC power adaptor
  • On-board power supply
    • 12V gate drive power supply
    • 5V step-down DC/DC for Hall sensors, an optical encoder, and the mikroBUS™ sockets
    • 3V step-down DC/DC for the dsPIC33CK DSC, serial interfaces, and mikroBUS sockets
  • Communications interfaces
    • Two mikroBUS sockets to expand serial communications functionality using Mikroe click boards™
  • Programming interfaces
Kit Contents
  • dsPIC33CK Low Voltage Motor Control (LVMC) Development Board (DM330031)
  • Linix 3-Phase BLDC Motor 24V/1.85A/30W with built-in hall sensors
  • USB cable for connection from PC to the board
  • Screwdriver for motor connector
  • 100-240VAC 50/60Hz 1.5A input, 24VDC/1.5A/36W output with a positive center barrel 2.1mm tip universal power adapter